A vasárnapi választás fő kérdése, hogy marad-e Orbán Viktor kormánya és az előző 4 év kormányzási gyakorlata, vagy kormányváltás lesz Magyarországon. Vajon folytatódik-e a trafik- és földmutyik kora, milliók további elszegényedése, a fiatalok tömeges külföldre menekülése, az európai értékek ázsiaira cserélése, a demokrácia leépítése és a nemzeti cinizmus rendszere, vagy változás történik? Ehhez képest minden más kérdés, miszerint XY közkedvelt, vagy közutálatnak örvendő politikus képviselő lesz-e, bejut-e például az LMP a Parlamentbe, vagy valamelyik kamupárt eléri-e az állami támogatáshoz szüksége 1%-ot sokadrangú probléma a a választók döntő többségének és a magyar társadalom szempontjából.
Mivel a Fidesz új választási törvényében teljes mértékben saját érdekei szerint szabályozta a szavazást és sokan nem látják át teljesen az új választási rendszert, igyekszem a kormányváltás/kormány-újraválasztás szempontjából elemezni a lehetőségeket. Elmondom, ki hogyan maximalizálhatja szavazata értékét, egy olyan rendszerben, amely a kormány újraválasztására és az ellenzéki szavazatok leértékelésére lett megalkotva. Magyarán most, hogy 4 év után először nyilváníthatjuk ki eredményesen a politikusokkal kapcsolatban kialakult véleményünket, mit eredményez a szavazatunk?
A választást, azaz a kormány sorsát elsősorban az egyéni jelöltekre leadott szavazatok döntik majd el. Az egyéni szavazatunk azért is értékesebb, mert sok körzetben néhány szavazaton fog múlni, hogy kormánypárti, vagy ellenzéki jelölt kerül be a Parlamentbe. A választás egyfordulós, és a Fidesz érdekeinek megfelelően sok az egyéni jelölt, számos körzetben több, mint 20-an versengenek az első helyért. Egy ilyen körzetben akár nagyon alacsony támogatottsággal is végezhet valaki a mandátumot érő első helyen, ha a többi szavazat megoszlik a másik 19 jelölt között. Ezért ha valaki azt szeretné, hogy a szavazata kormányváltó szavazat legyen, úgy a győzelemre legesélyesebb ellenzéki kihívóra érdemes szavaznia, ami jelenleg szinte minden körzetben a baloldali Kormányváltó pártok /MSZP, Együtt-PM, DK, Liberálisok/ „ötlogós” szövetsége. A többi pártra leadott szavazat a kormányváltás szempontjából elvész és csak töredékszavazatként hasznosul tovább. Így a szavazat értéke sokkal kisebb lesz, mert míg az egyéni jelöltek versenyében akár néhány szavazat is megfordíthatja az eredményt, addig majdnem 100 000 töredékszavazatra lesz szükség egy mandátum megszerzéséhez.
A pártlistákra leadott szavazatok csak azoknál a pártoknál hasznosulnak, akik elérik az 5%-os küszöböt. /Pártszövetségek esetében ez 10%, vagy 15% is lehet./ A jelenlegi közvélemény-kutatási adatok szerint ez biztos sikerülni fog a Fidesz-KDNP-nek, a Kormányváltók baloldali szövetségének /MSZp, Együtt-PM, DK, Liberálisok/ és a Jobbiknak. Azaz aki azt szeretné, hogy a listás szavazata biztos hasznosuljon, annak a három nagyobb erő egyikére érdemes szavaznia. Ha valakinek nagyon szimpatikus az LMP, szavazhat erre a pártra, kockáztatva, hogy esetleg elvész a listás szavazata, de lehet, hogy besegíti az LMP-t a Parlamentbe. A többi pártra leadott listás szavazat szinte biztosan elvész, azaz áttételesen Orbán Viktor győzelmét segíti.
Ezen logika alapján kinek mire érdemes szavaznia?
Aki szeretne további 4 évet adni Orbánnak a folytatásra, annak célszerű a Fideszre szavaznia egyéniben és listán is.
Aki szeretné leváltani a kormányt, annak a Kormányváltó 5 párti /ötlogós/ szövetségre érdemes ikszelnie, mind egyéniben, mind listán, mert nekik van a legnagyobb esélyük arra, hogy legyőzzék a Fidesz egyéni jelöltjeit és megszerezzék a kormányváltáshoz szükséges parlamenti többséget.
A Jobbik listás szavazatok egy Fidesz-Jobbik koalíció esélyét növelik, míg az LMP-re leadott voksok akkor is érdektelenek a kormányváltás szempontjából, ha a párt esetleg bejut a Parlamentbe. Aki más, várhatóan a parlamenti küszöböt távolról ugató pártokra szavaz, az biztosan elvesztegeti a szavazatát. Tehát pont akkora hatással lesz a végeredményre, mintha otthon maradt volna.
Aki nem megy el szavazni, az mások kezébe adja a döntést, és egyértelműen Orbánt segíti, mivel az alacsony részvétel a Fidesznek kedvez, mert ők a Kubatov lista segítségével egyenként megkeresik a szimpatizánsaikat és elviszik őket választani, míg sok a kormánnyal is elégedetlen bizonytalanok véleménye nem kerül kifejezésre.
Ha olyan, győzelemre esélyes egyéni jelöltet indítanak a kormánypártok, vagy legerősebb kihívójuk a Kormányváltók szövetsége, aki a választó számára korrupciós ügyek, vagy eddigi közéleti szereplése miatt vállalhatatlan és pártpreferenciájától függetlenül büntetni szeretné ezt a jelöltet, annak érdemes a legerősebb ellenjelöltre szavaznia. /Fideszes „büntetendő” jelölt esetében a Kormányváltókra és fordítva/
Összességében a kormányváltás érdekében a Kormányváltók ötlogós szövetségére érdemes szavazni, a kormány újraválasztásáért pedig a Fideszre. A többi párt egyéni jelöltjeire leadott szavazatok csak töredékszavazatként hasznosulnak, sokkal kisebb súllyal, azaz nyilvánvalóan a Fidesz kormány maradását segítik elő.
Az utolsó 100 komment: