A választások előtt mindig felmerül bennem, hogy "bennfentesként" írjak egy objektivitásra törekvő cikket arról, hogy hogyan hasznosulhat legjobban (a szavazó szándékai szerint) a választásokon leadott szavazat. Ezt az EP választás kapcsán sem úszod meg. :-)
Szerintem az alábbi 3 jelölt helye "billeg", azaz az ő bejutásuk nem biztos, de van rá reális esély, tehát az ő sorsukról, mandátumukról dönt az Ön szavazata. Az alábbiakban részletezem, miért gondolom így.
Az egyik fontos kérdés: Mi az EP választások tétje, mi lesz az eredmény üzenete?
Sajnos az ellenzék most elmulasztott egy történelmi lehetőséget. Figyelembe véve, hogy a magyar lakosság döntő többsége egyelőre EU párti, lehetőség lett volna arra, hogy az EP választást egy Európáról szóló népszavazássá tegyük, az Európa-párti pártok és az euroszkeptikusok között. Ehhez egy közös listán kellett volna elindulniuk az ellenzéki pártoknak. Lengyelországban ez sikerült, míg nekünk sajnos nem. Egyetlen közös lista indul csak az ellenzéki oldalon, ez az MSZP-Párbeszéd. Több kísérlet volt más pártokat bevonására. Szóba került, hogy Dobrev Klára vagy akár Cseh Katalin vezesse a többpárti közös listát. Sajnos ezt a törekvést a szóban általában összefogáspárti DK is elutasította.
Ezek után szinte biztos a Fidesz nyeri meg az EP választást. Ez akkor is így lenne, ha nem élnének vissza a hatalmukkal, nem lehetetlenítenék el az ellenzék kampányát a médiaszereplés ellehetetlenítésével és az állami támogatások visszatartásával.
A kérdés csak az maradt, hogy ki lesz a második, és hogy a szavazatok hány százalékát kapja meg a Fidesz.
A kormánypárt a Kubatov lista segítségével elviszi választani majdnem az összes szimpatizánsát. Ezért a demokrácia érdekében nagyon fontos, hogy az ellenzékiek közül is minél többen elmenjenek szavazni. Tehát, ha Európa-párti vagy, ha nem vagy elégedett a kormánnyal, akkor mindenképpen menj el választani és szavazz valamelyik ellenzéki pártra!
A második helynek szimbolikus jelentősége lesz a belpolitikában a következő években. Nem mindegy, hogy ki lesz a Fidesz alternatívája. Erre most 2 listának van a leginkább esélye, a Jobbiknak és az MSZP-Párbeszédnek. A kérdés egyszerű, ki legyen az ellenzék vezető ereje, kinek legyen több képviselője Brüsszelben, a jobboldali radikális, nemrég még EU zászlót égető, euroszkeptikus Jobbiknak, vagy a vörös-zöld összefogás közös listájának, az MSZP-Párbeszédnek?
Ha úgy érzed, hogy jobboldalról kell és lehet majd leváltani a Fideszt, akkor a Jobbikra érdemes szavazni, ha baloldali, demokratikus változásra vágysz, akkor az MSZP-Párbeszéd második helyét tudod elősegíteni a szavazatoddal.
Mit ér a szavazatom, mit tudok még befolyásolni?
Ha hiszünk a közvélemény-kutatásoknak, és utólag általában beláthatjuk, hogy elég jól mértek, akkor a várható eredmény az alábbi:
Fidesz 13-14 mandátum
MSZP-Párbeszéd 2-3 mandátum
Jobbik 2-3 mandátum
DK 2 mandátum
Momentum 1 mandátum
LMP, MKKP, Mi Hazánk 0 mandátum
Íme egy erről szóló cikk: https://444.hu/2019/05/15/minden-idok-legnagyobb-fidesz-gyozelme-erik
( A becslés a DK megerősödésével úgy változott, hogy nekik 1 helyett 2 mandátumuk lehet)
Mi következik mindebből?
Az Te szavazatod most arra lehet jó, hogy eldöntsd egy még billegő mandátum sorsát.
Már csak azt kell megválaszolnod, hogy ki az, aki a Te segítségeddel még épp kijuthat Brüsszelbe? Ki az akit az eddigi teljesítménye alapján segíteni szeretnél?
A Fidesz listáról jó eséllyel 13 képviselő jut be az EP-be, az ő esetükben az a kérdés, hogy a 14. helyen álló Kovács István képviselő lesz-e. Ha Kovács István rajongó vagy, akkor miatta érdemes a Fideszre szavazni.
Az MSZP-Párbeszéd közös listáról is szinte biztos az első két helyen álló képviselő bejutása. Így mivel Tóth Bertalan pártelnökként nem megy Brüsszelbe Újhelyi István és Szanyi Tibor helye biztosnak tűnik. Itt az a tét, hogy Jávor Benedek, aki már bizonyított Brüsszelben folytathatja-e példaértékű EP képviselői munkáját.
A Jobbik esetében is biztosnak látszik a 2 hely, ha a párt nagyon jól hajrázik, akkor a harmadik helyen lévő agilis szóvivő, Jakab Péter is nyerhet mandátumot.
A DK erős kampány után két biztos helyre számíthat. Így Dobrev Klára és Molnár Csaba várhatóan biztos képviselő lesz. Gyurcsányék esetében a 3. helyen álló a fiatal politikus, Rónai Sándor mandátuma a tét. Az eddigi mérések szerint neki kisebb az esélye, mint Jávor Benedeknek, vagy Jakab Péternek.
A Momentumot mindenki a bejutási küszöb fölé méri, így egy képviselőjük szinte biztosan lesz, így egy fiatal, progresszív párt politikusával bővülhet a magyar EP képviselők listája. Arra azonban minimális az esély, hogy a párt a szavazótáborát pár nap alatt megduplázva két mandátumot is elnyerjen.
Az LMP-t , a Mi Hazánkat és a Kétfarkú Kutyapártot a belépési küszöb alá mérik, ráadásul a mérések azt mutatják, hogy a Fidesz erős mozgósítása az eddiginél magasabb részvételt fog eredményezni. Ez azt jelenti, hogy megemelkedik a küszöb eléréséhez szükséges szavazatok száma, ami tovább rontja ezen pártok esélyeit. Így az ezekre a pártokra leadott szavazatok nagy valószínűséggel elvesznek.
Ha már személyekről beszélünk, röviden bemutatom a 3 jelöltet, akinek a sorsáról dönthetsz:
Jávor Benedek a Párbeszéd 46 éves politikusa a Pannonhalmi Bencés Gimnáziumba járt majd az Eltén ökológia szakon diplomázott és biológia tudományokból doktori fokozatot szerzett. 2003-2008 között a Védegylet szóvivője. 2010-2014 között országgyűlési képviselő, 2014-től EP képviselő. Az előző ciklusban ő volt a legaktívabb magyar EP képviselő, Paks2 ügyében sikerült elérnie számos titkolt dokumentum nyilvánosságra hozatalát. Több korrupciógyanús ügyet sikerült felgöngyölítenie, például ő indította el a Tiborc István visszaéléseit felderítő Elios botrányt. 751 képviselő közül elnyerte 2019-es Év EP-képviselője díjat Környezetvédelem kategóriában.
Jakab Péter A 38 éves politikus a Jobbik miskolci polgármester-jelöltje volt 2014-ben, 2016-tól a Jobbik szóvivője, 2018-tól országgyűlési képviselő. Több politikai akcióval igyekezett felhívni a figyelmet az állami média elfogultságára és a Fidesz visszaéléseire.
Rónai Sándor 30 éves, az ELTE Társadalomtudományi karán diplomázott, korábban gépipari-számítástechnikai technikus képesítést szerzett. Angol és német nyelven beszél. A párt alapító tagja és első választókerületi elnöke Dunakeszin, ahol feleségével és kislányával él. 2014. októberében Pest megye Önkormányzatának képviselőjévé választották. Középiskolai és egyetemi tanulmányai alatt eladóként a Decathlonnál, diplomája megszerzése után pedig nemzetközi kapcsolattartóként a Hewlett-Packardnál dolgozott. 2018 óta a Demokratikus Koalíció szóvivője.
Összegezve tehát, ha személyekben gondolkodunk, akkor egy ellenzéki szavazónak azt érdemes eldöntenie, hogy a párbeszédes Jávor Benedektől a jobbikos Jakab Pétertől, vagy a dk-s Rónai Sándortól várja, hogy többet tesz az ország és az ő érdekeiért Brüsszelben? Jávor esetében az MSZP-Párbeszéd 1-es számú közös listája, Jakab érdekében a Jobbik lista, míg Rónai esetében a DK 6-os listája a leghatékonyabb szavazat.
A pártok versenyében a leglényegesebb eldönthető kérdés, hogy az MSZP-Párbeszéd vagy a Jobbik végezzen-e a második helyen és legyen a Fidesz alternatívája, ha ez a fontos, akkor az MSZP-Párbeszéd és a Jobbik közül célszerű választani.